_______
Jelss 2011 team photo

Training/Coaching

Tuesday nights - distance runners. Queries to James: waverley.jamesa@gmail.com

Thursday nights 4.30pm to 6pm from the clubrooms - an introductory 6 week training program will commence on 14th September for new members and also those club members who may be feeling a little rusty after winter and need some motivation prior to the season commencing on 15th October. Any questions please call Simone on 0418 591 438 or email on salbiston@optusnet.com.au

Results: Tan Relays - 17 September

Men Div 1  6x3.8K

10th of 12

Men Div 3  5x3.8K

10th of 13

Men Div 5  4x3.8K

 

Andrew Coles

12.01

Warren Holst

14.21

Clyde Riddoch

17.46

Anthony Lee

12.48

Tim Albiston

15.12

Stephen Paine

11.47

John Hand

17.13

Martin Spiteri

13.17

John Nolan

16.40

Aaron Little

13.51

Steve France

16.00

Glenn Goodman

14.07

Men 40+  3x3.8K

1st of 12

Men U16 3x3.8K

3rd of 15

Shane Fielding

12.50

Nick Thomas

13.15

James Atkinson

12.18

Mukund Premkumar

14.55

Dave Venour

12.05

Patrick Ziguras

13.04

Women Div 2 4x3.8K

15th of 15

Women U20  3x3.8K

2nd of 6

Julia Orzeszko

17.07

Georgia Brock

15.54

Uma Muthia

17.11

Vanessa Diep

17.48

Jo Molnar

26.03

May Teh Yong

16.38

Simone Albiston

22.55

 

Training/Coaching

Tuesday nights - distance runners. Queries to James: waverley.jamesa@gmail.com

Thursday nights 4.30pm to 6pm from the clubrooms - an introductory 6 week training program will commence on 14th September for new members and also those club members who may be feeling a little rusty after winter and need some motivation prior to the season commencing on 15th October. Any questions please call Simone on 0418 591 438 or email on salbiston@optusnet.com.au

Results: Half marathon - 4 September

AV individual results

AV overage results

Results: Harcourt to Bendigo Relays - 27 August

AV results

Reslts: Sandown Relays - 6 August

AV results

Training/Coaching

Next session - with James at the Central Reserve Glen Waverley Tuesday 2 August

Results: Bundoora cross country - Sat 23 July

AV individual results

AV under 20 results

Results: Brimbank Park cross country - Sat 9 July

Men 16k

 

Women 6k

 

27

James Atkinson

57.15

 

43

Martine Parsons

26.11

 

37

Andrew Coles

58.29

 

102

Janice Marston

29.27

 

41

Dave Venour

58.56

 

 

 

 

 

57

Anthony Lee

60.08

 

U/18 women 4k

 

61

Stephen Paine

60.33

 

 

Georgia Brock

17.31

 

62

Rohan Claffey

60.36

 

 

Vanessa Diep

18.40

 

88

Shane Fielding

62.01

 

 

 

 

 

115

Tony George

64.24

 

Team results

 

 

137

John Hand

66.16

 

Men Div 1

7th

 

 

141

Nick Paine

66.45

 

Men Div 3

5th

 

 

160

Michael Harvey

68.14

 

 

 

 

 

213

Hugh Hunter

71.31

 

 

 

 

 

247

Steve France

74.28

 

 

 

 

 

Athletics Victoria Awards

Congratulations to 2 of our Club stalwarts Alan and Yvonne Glover who were awarded with AV Merit Awards at the AV AGM .

Results Annual Club Handicap - Albert Park 25 June

Details to follow.

Results: Ballarat (Lake Wendouree) road races - Sat 18 June

Event

Place

Name

Result

U16 Men

5

Patrick Ziguras

17.07

(5k)

9

Nick Thomas

17.21

 

 

 

 

U20 Women

6

Georgia Brock

21.18

(5k)

11

May Teh

23.40

 

14

Vanessa Diep

23.51

 

 

 

 

Open Men

27

James Atkinson

50.42

(15k)

32

Andrew Coles

51.11

 

40

David Venour

51.56

 

68

Anthony Lee

53.34

 

71

Shane Fielding

53.42

 

75

Rohan Claffey

53.52

 

107

Martin Spiteri

56.12

 

111

Tony George

56.23

 

120

Stephen Paine

56.47

 

160

Warren Holst

59.07

 

177

John Hand

59.53

 

208

Christopher Knott

61.49

 

280

Steve France

68.20

 

348

Rob Carstairs

90.19

 

 

 

 

Open Women

17

Kirsten Jackson

60.49

(15k)

21

Martine Parsons

62.23

 

44

Janice Marston

73.07

 

143

Simone Albiston

100.33

 

144

Jo Molnar

112.43

 

 

Juanita Liston

DNF

 

Team results:

Men Div 1 - 8th

Men Div 3 - 6th

Women Div 2 - 7th

Men 40 plus - 1st

Women u/20 - 2nd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aths Vic individual results - senior Aths Vic individual results - junior  

 

 

Results: Flemington road race - Sunday 5 June

Flemington open results

U16M
8 Patrick Ziguras. 9.35
14 Nick Thomas. 9.53
29 Mukund Premkumar. 11.28

U20W
6 Georgia Brock. 12.12
8 Vanessa Diep. 12.38
10 May Teh. 12.45

Teams
u/20 women: 1st
40 plus men: 1st
Div 1 men: 10th
Div 3 men: 12th
Div 5 men: 5th
u/16 men: 5th
40 plus women: 8th

 

Aths Vic individual results Aths Vic team results Aths Vic team ladders

 

May and Vanessa Flemington Georgia Flemington

 

Results: XCR'11 Round 2 - Balnarring cross-country

Balnarring mens results

Balnarring women's results

Balnarring u16 results

Balnarring female u20

 

 

Teams results:

Men Div 1:   9th of 12

Men Div 3:   4th of 11

Men Div 5:   3rd of 11

Men Div 6:   2nd of 6

Men 40+:    1st of 16

Women Div 2:  4th of 10

Women 40+:  3rd of 8

 

 

AV individual results AV team results AV ladder after Balnarring

 

James Nick Thomas Janice Patrick Martine

 

Results: XCR'11 Round 1 - Jells Park Relays

AV results AV ladder after Jells

 

Athletics Waverley Club News - 2007 - click here to view archives

Athletics Waverley Club News - 2008 - click here to view archives